Pośród wielu produktów pochodzenia mlecznego, które mają swoje zastosowanie w branży spożywczej, bardzo rzadko mówi się o serwatce w proszku. Jest mniej popularna niż mleko czy maślanka w proszku, jednak nie oznacza to, że jest od nich mniej istotna. Serwatki w proszku są składnikiem wielu artykułów spożywczych, mają także inne zastosowania. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej.
Jak robi się serwatkę w proszku?
Zwykła, słodka serwatka powstaje trochę „przy okazji” innego procesu. Tak naprawdę to półprodukt otrzymywany przy produkcji serów podpuszczkowych dojrzewających. Serwatkę w proszku produkuje się z koncentratu serwatki płynnej podpuszczkowej. Poddaję się go suszeniu metodą rozpyłową. Jest to więc, najprościej mówiąc, zwykła serwatka, ale zmieniona w inną formę. Dlaczego słodka serwatka w proszku jest tak popularna w branży spożywczej? Przede wszystkim jest ona bogatym źródłem węglowodanów. Ponadto ma zdolności emulgujące i brązujące i jest bardzo ekonomicznym substytutem suchej masy mlecznej. Wykorzystuje się ją jako składnik serów topionych, mrożonych deserów, ciastek, zup, sosów i lodów. Czasami jest używana również jako wypełniacz do mięsa. Co ciekawe, wykorzystuje się ją również w… przemyśle paszowym.
Serwatka słodka, serwatka kwaśna…
Jednak poza serwatką słodką dostępna jest także serwatka kwaśna w proszku. Tę z kolei otrzymuje się poprzez suszenie rozpyłowe zwykłej serwatki płynnej, ale pasteryzowanej przy produkcji serów twarogowych. Jest świetnym zamiennikiem serwatki słodkiej i dobrym regulatorem kwasowości. Serwatkę kwaśną w proszku również stosuje się w przemyśle paszowym i spożywczym. Występuje ona głównie jako składnik koncentratów spożywczych, wyrobów cukierniczych, piekarniczych i serków topionych. Jeszcze inne popularne typy serwatek używanych na polskim rynku to między innymi serwatka odbiałczona (obniżona zawartość białka) i serwatka deminarelizowana (w stopniu 40% , 50% lub 90%). Ta ostatnia ma bardzo neutralny smak, a przez to jeszcze większy wachlarz zastosowań.